نحوه تشخیص فرش ۷۰۰ شانه واقعی از فرش طرح ۷۰۰ شانه

تشخیص فرش ۷۰۰ شانه بزرگمهر

فرش ۷۰۰ شانه

یکی از محصولات پرطرفدار و پرفروش در صنعت فرش ماشینی، فرش‌های 700 شانه هستند؛ دلیل این محبوبیت شاید قیمت مناسب در برابر کیفیت مطلوب این محصول ‌باشد. ضخامت این محصول بیشتر از ضخامت سایر محصولات با تراکم و شانه بالاتر است و همین امر سبب می‌شود برای نشستن و استراحت گزینه مناسب‌تری باشد، لذا این ویژگی برای افرادی که تمایل به استفاده از مبل ندارند یک مزیت محسوب می‌شود. فرش‌های ۷۰۰ شانه از تنوع طرح و نقشه بسیار خوبی برخوردارند اما به ظرافت فرش‌های ۱۲۰۰ و یا ۱۵۰۰ شانه نیستند، ولی با این وجود چیزی از زیبایی کم ندارند.
فرش‌های 700 شانه با تراکم‌های مختلف در بازه ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ تولید می‌شوند که معروف‌ترین آن تراکم ۲۵۵۰ است. بافت این محصول توسط دستگاه‌های مختلفی از شرکت‌های معروف شونهر آلمان و وندویل بلژیک صورت می‌گیرد. معروف‌ترین دستگاه حال حاضر صنعت فرش ماشینی،

دستگاه HCP X2

است که از دستگاه‌های مدرن و به‌روز شرکت وندویل بلژیک است. به دلیل تکنولوژی بافت جدید و شباهت محصولات تولیدی این دستگاه به فرش‌های دستبافت، فرش‌های بافته شده توسط آن به فرش‌های دستبافت‌گونه مشهورند.

تشخیص فرش‌های ۷۰۰ شانه

تشخیص شانه و تراکم از ظاهر فرش کار بسیار دشواری است اما می‌توان با نگاه کردن به پشت فرش و شمارش تعداد گره‌ها در 10 سانتی‌متر از طول و 10 سانتی‌متر از عرض فرش، شانه و تراکم را بدست آورد.

فرش ۷۰۰ شانه تبدیلی

دسته‌ای از فرش‌های 700 شانه توسط ماشین‌های تبدیلی بافته می‌شوند، یعنی با تبدیل دستگاه‌هایی که برای بافت فرش 500 شانه طراحی‌ شده‌اند اقدام به تولید فرش 700 شانه می‌کنند. شانه این فرش‌ها همان 700 است اما تراکم بافت آنها معمولاً 1500 می‌باشد، تفاوت دیگر این دسته از فرش‌ها تعداد رنگ به کار رفته است؛ فرش‌های 700 شانه واقعی به‌صورت 8 رنگ، 10 رنگ و 12 رنگ تولید می‌شوند اما فرش‌های 700 شانه تبدیلی به صورت 7 رنگ تولید می‌شوند.

فرش طرح ۷۰۰ شانه

نوع دیگری از فرش‌ها موسوم به طرح 700 شانه وجود دارند که در اصل 700 شانه نیستند. تراکم عرضی این فرش‌ها 500 شانه و تراکم طولی آنها 1000 است، اما نقشه‌ای که بافته می‌شود همان نقشه‌ فرش‌های 700 شانه واقعی است. همچنین این فرش‌ها به صورت 7 یا 8 رنگ بافته می‌شوند.
در نهایت باید در نظر داشته باشید هر سه محصول بالا در قالب فرش 700 شانه به مشتری ارائه می‌شوند، اما قیمت فرش‌های 700 شانه تبدیلی و طرح 700 شانه به مراتب از فرش 700 شانه واقعی پایین‌تر است، با این وجود همواره کیفیت یک فرش، بر اساس کیفیت مواد اولیه و نوع دستگاه بافت آن تعیین می‌شود.
ارسال دیدگاه