در صورتی که مجبور به شستشوی تابلو فرش شدید ترجیحا این کار را خودتان انجام ندهید و حتی الامکان این کار را به شرکت های معتبر قالی شویی بسپارید.اما اگر خودتان مایل به انجام این کار بودید ابتدا تابلو فرش را از قاب آن خارج کنید.سپس به وسیله جارو برقی تا جایی که امکان دارد ذرات گرد و غبار را از آن بگیرید.در مرحله بعد شامپو فرش را با اسفنج روی سطح تابلو فرش بکشید.در نهایت تابلو فرش را روی زمین گرم پهن کنید تا کاملا خشک شود.هرگز برای خشک کردن تابلو فرش آن را روی طناب پهن نکنید ، در این صورت ممکن است کش بیاید و از حالت اولیه خارج شود.همچنین به این نکته دقت کنید که برای خشک کردن تابلو فرش آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید.
برای افزایش زیبایی تابلو فرش از لامپ های نمایشگاهی برای نور پردازی استفاده کنید.در صورت عدم استفاده از لامپ های نمایشگاهی تابلو فرش را در نزدیک لوستر یا مهتابی نصب کنید تا نور به آن برسد و زیبایی آن دو چندان شود.تابلو فرش را رو به آفتاب و در کناره پرده ها نصب نکنید.برای نصب تابلو فرش از کوبیدن میخ روی آن خودداری کنید.
فرش های 1200شانه و 1000 شانه از محصولات محبوب و پر فروش در بازار فرش هستند.اولین تفاوت این دو محصول در تراکم عرضی آن هاست.فرش 1200 شانه با تراکم عرضی 1200 گره در عرض ، بافته می شود و فرش 1000 شانه با تراکم عرضی 1000 گره در عرض ، تولید می شود.فرش های 1200 شانه به دلیل بافت ریز ، استفاده از نخ مرغوب و استفاده از 1200 گره در عرض آن ها موجب شده شباهت های زیادی به فرش دستبافت داشته باشند.بنابراین در صورتی که به زیبایی فرش اهمیت بیشتری می دهید فرش های با تراکم بالاتر را خریداری کنید.همچنین اگر به دوام فرش اهمیت می دهید از فرش های 1000 استفاده کنید.”جنس نخ خاب” فرش های 1200 و 1000 شانه صددرصد اکریلیک هیت ست شده است.

به تعداد گره و یا رج بافته شده در طول فرش تراکم گفته میشود.تشخیص تراکم فرش کار ساده ای نیست اما این کار با کمی دقت امکان پذیر است.

به طور مثال فرشی که تراکم آن 3600 است ، در واقع از نقطه شروع تا نقطه یک متر آن دقیقا 3600 رج بافته شده است.همان طور که اشاره کردیم تشخیص تراکم یک فشار کار بسیار دقیقی است.برای تشخیص تراکم کافیست با دقت ده سانت از فرش را شمرد در این صورت باید 360 رج روی هم قرار گرفته باشد و در یک سانت 36 رج باید وجود داشته باشد.

متخصصین صنعت فرش با نگاه کردن به فرش میتوانند تشخیص دهند که محصول مورد نظر چند شانه است.

با توجه به اینکه شمارش یک متر از فرش کار ساده ای نیست راه ساده تری نیز وجود دارد.به طور مثال با شمارش ده سانت از فرش 1200 شانه باید 120 ردیف وجود داشته باشد.همچنین با شمارش یک سانت از همین محصول باید دقیقا 12 ردیف وجود داشته باشد.دراین صورت به راحتی میتوان به صحت کالای خریداری شده پی برد.

در بافت فرش های 1200 شانه از الیاف نازک تر و لطیف تری استفاده شده است.علت استفاده از این الیاف شانه و تراکم بالای آن ها است.

در فرش 1200 شانه با تراکم 3600 چون تراکم گره های آن بالا است استفاده از الیاف ضخیم و زمخت در بافت آن امکان پذیر نیست.نکته دیگر آن است که به دلیل تراکم بالای فرش های 1200 شانه بیشتر از طرح ها و نقشه های شلوغی استفاده می شود.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر رفتار کودکان رنگ اتاق آن ها است.استفاده از الگوهای کارتونی باعث بروز خلاقیت های کودکان می شود.این گونه طرح ها حتی برای بزرگسالان هم جذاب به نظر می رسد ، چه رسد به کودکان که احتمالا باید آن ها را با التماس از اتاقشان بیرون کشید.

اتاق کودک برای کودکتان است نه برای شما !!! بنابراین در انتخاب طرح و رنگ فرش از او کمک بگیرید.اوست که باید در این اتاق زندگی کند.

هر کدام از رنگ های فرش سجاده ای اثرات مختلفی در روحیات نمازگزاران و همچنین فضای روحانی مسجد دارند.در صورتی که رنگ سجاده فرش با فضای داخلی مسجد همخوانی داشته باشد فضای جذاب تری به وجود خواهد آمد.برای انتخاب رنگ مناسب سجاده فرش ، باید توجه ویژه ای به نور پردازی مسجد شود.در صورتی که مسجد دارای محیطی تیره است بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود.همچنین رنگ سبز نیز باعث ایجاد آرامش در مساجد و نمازخانه ها می شود.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که فرش یا قالیچه به عنوان یکی از مهم ترین بخش های دکوراسیون خانه و اتاق ها باید داشته باشد، تناسب طرح و رنگ با مبلمان، پردهها و دیوارهای خانه است.

پل های ارتباطی فرش بزرگمهر