فرش ماشینی چیست؟

فرش ماشینی گونه ای مصنوعی از قالی است که برخلاف قالی دستباف توسط ماشین آلات صنعتی بافته می شود، به دلیل سرعت تولید و همچنین ارزان بودن مواد اولیه مصرفی نسبت به قالی دستباف قیمت ارزانتری دارد.

تاریخچه فرش ماشینی؟

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در کشورمان نشان می‌دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین های مخمل بافی ژاکارد و با الیاف مصنوعی براق و پرز نسبتاً کوتاه و وزن سبک، بافته و روانه بازار گردید. همزمان با آن عده ای از تجار، فرش هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب تر از کشور بلژیک وارد ایران نمودند و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند.

شانه فرش؟

متخصصین صنعت فرش با نگاه کردن به فرش می‌توانند تشخیص دهند که محصول مورد نظر چند شانه است.

با توجه به اینکه شمارش یک متر از فرش کار ساده‌ای نیست راه ساده‌تری نیز وجود دارد. به طور مثال با شمارش ده سانت از عرض فرش 1200 شانه باید 120 ردیف وجود داشته باشد. همچنین با شمارش یک سانت از عرض همین محصول باید دقیقا 12 ردیف وجود داشته باشد. دراین صورت به راحتی می‌توان به صحت کالای خریداری شده پی برد.

فرش ها بر اساس شانه به 350، 440، 500، 700، 1000 و 1200 شانه تقسیم می شوند.

تراکم فرش؟

به تعداد گره و یا رج بافته شده در طول فرش تراکم گفته می‌شود. تشخیص تراکم فرش کار ساده‌ای نیست اما این کار با کمی دقت امکان پذیر است.

به طور مثال فرشی که تراکم آن 3600 است، در واقع از نقطه شروع تا یک متر از آن دقیقا 3600 رج بافته شده است. همانطور که اشاره کردیم تشخیص تراکم کار بسیار دقیقی است. برای تشخیص تراکم کافیست با دقت ده سانت از طول فرش را شمرد در این صورت باید 360 رج روی هم قرار گرفته باشد و در یک سانت 36 رج باید وجود داشته باشد.

تراکم فرش ها می تواند بر اساس نوع ماشین و شانه بین 600 تا 3600 باشد.

جنس فرش؟

جنس هر فرش می تواند با توجه به مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی اکریلیک یا پلی‌پروپیلن(P.P) و مخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) باشد. قابل ذکر است که فرش های ۱۰۰% اکریلیک دارای کیفیت، دوام و قیمت بالاتری هستند.

استاندارد ابعاد فرش؟

ابعاد اعلامی فرش بر اساس استاندارد ملی شماره 10753 سازمان ملی استاندارد ایران، در جهت طول فرش ماشينی 2.5+%و 1.5-%و در جهت عرض 1.5±% میزان اظهار شده می‌باشد. در مورد دايره حد رواداری قطر 1.5±%در نظر گرفته می‌شود.

در فرش‌های اکرولیک ابعاد: 1.5×1 – 2.25×1.5 – 3×2 – 3.5×2.5 – 4×3 به عنوان ابعاد استاندارد هستند و در سایر محصولات فانتزی ممکن است سایزهای 3.5×2.5 و 4×3 به عنوان استاندارد شناخته نشوند.

تفاوت فرش 1200 با 1000 شانه؟

فرش‌های 1200 شانه و 1000 شانه از محصولات محبوب و پر فروش در بازار فرش هستند. اولین تفاوت این دو محصول در تراکم عرضی آن‌هاست. فرش 1200 شانه با تراکم عرضی 1200 گره در عرض، بافته می‌شود و فرش 1000 شانه با تراکم عرضی 1000 گره در عرض، تولید می‌شود. بافت ریز، استفاده از نخ مرغوب و 1200 گره در عرض فرش‌های 1200 شانه موجب شده تا شباهت‌های بسیاری به فرش دستبافت داشته باشند. بنابراین در صورتی که به زیبایی فرش اهمیت بیشتری می‌دهید فرش‌های با تراکم بالاتر را خریداری کنید. همچنین اگر به دوام فرش اهمیت می‌دهید از فرش‌های 1000 شانه استفاده کنید. ”جنس نخ خاب” فرش های 1200 و 1000 شانه صددرصد اکریلیک هیت‌ست شده است.

تاثیر رنگ فرش بر فضای اتاق؟

اگر فضای کوچکی در خانه دارید و می‌خواهید بزرگتر نمایان شود، بهتر است از فرش‌هایی که دارای رنگ‌های روشن هستند، استفاده کنید. به طور معمول این نوع از فرش‌ها فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند. اگر فضای خانه‌تان بسیار بزرگ و کم اثاثیه جلوه می‌کند، بهتر است از فرش‌هایی استفاده کنید که دارای رنگ‌های تیره هستند، این نوع فرش‌ها فضایی دنج، گرم و صمیمی بوجود می‌آورند.

چگونگی شستشوی تابلو فرش؟

در صورتی که مجبور به شستشوی تابلو فرش شدید ترجیحا این کار را خودتان انجام ندهید و حتی الامکان این کار را به شرکت‌های معتبر قالی شویی بسپارید. اما اگر خودتان مایل به انجام این کار بودید ابتدا تابلو فرش را از قاب آن خارج کنید. سپس به وسیله جارو برقی تا جایی که امکان دارد ذرات گرد و غبار را از آن بگیرید. در مرحله بعد شامپو فرش را با اسفنج روی سطح تابلو فرش بکشید. در نهایت تابلو فرش را روی زمین گرم پهن کنید تا کاملا خشک شود. هرگز برای خشک کردن تابلو فرش آن را روی طناب پهن نکنید، در این صورت ممکن است کش بیاید و از حالت اولیه خارج شود. همچنین به این نکته دقت کنید که برای خشک کردن تابلو فرش آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید.

الیاف موجود در فرش 1200 شانه؟

در بافت فرش‌های 1200 شانه از الیاف نازک‌تر و لطیف‌تری استفاده شده است. علت استفاده از این الیاف شانه و تراکم بالای آن‌ها است.

در فرش 1200 شانه با تراکم 3600 چون تراکم گره‌های آن بالاست استفاده از الیاف ضخیم و زمخت در بافت آن امکان پذیر نیست. نکته دیگر آن است که به دلیل تراکم بالای فرش‌های 1200 شانه بیشتر از طرح‌ها و نقشه‌های شلوغ استفاده می‌شود.

راهکار افزایش زیبایی تابلو فرش؟

برای افزایش زیبایی تابلو فرش از لامپ‌های نمایشگاهی برای نور پردازی استفاده کنید. در صورت عدم استفاده از لامپ‌های نمایشگاهی، تابلو فرش را در نزدیک لوستر یا مهتابی نصب کنید تا نور به آن برسد و زیبایی آن دو چندان شود. تابلو فرش را رو به آفتاب و در کناره پرده‌ها نصب نکنید. برای نصب تابلو فرش از کوبیدن میخ روی آن خودداری کنید.

فرش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برای انتخاب فرشی مناسب و ایده‌آل اولین قدم این است که شیوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آن را در نظر داشته باشید. برای مثال: فرشی که در یک اتاق پذیرایی پر رفت و آمد و یا در یک اتاق ناهارخوری شلوغ انداخته می‌شود، حتماً باید قابلیت پا خور بودن را داشته باشد و برای استفاده‌های طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولی برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و همچنان پر رفت و آمد هم نیست، می‌توانید فرشی با جنسی لطیف و از طیف رنگ‌های روشن استفاده کنید. با استفاده از این نوع فرش فضای اتاق همچنان ملایم‌تر و لطیف‌تر نمایان می‌شود.

انتخاب فرش کودک؟

یکی از عوامل تاثیرگذار بر رفتار کودکان رنگ اتاق آنهاست. استفاده از الگوهای کارتونی باعث بروز خلاقیت‌های کودکان می‌شود. این گونه طرح‌ها حتی برای بزرگسالان هم جذاب به نظر می‌رسد، چه رسد به کودکان که احتمالا باید آن‌ها را با التماس از اتاقشان بیرون کشید.

اتاق کودک برای کودکتان است نه برای شما !!! بنابراین در انتخاب طرح و رنگ فرش از او کمک بگیرید. اوست که باید در این اتاق زندگی کند.

اثرات رنگ سجاده فرش؟

هر کدام از رنگ‌های فرش سجاده‌ای اثرات مختلفی در روحیات نمازگزاران و همچنین فضای روحانی مسجد دارند. در صورتی که رنگ سجاده فرش با فضای داخلی مسجد همخوانی داشته باشد فضای جذاب‌تری به وجود خواهد آمد. برای انتخاب رنگ مناسب سجاده فرش، باید توجه ویژه‌ای به نورپردازی مسجد شود. در صورتی که مسجد دارای محیطی تیره است بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده شود. همچنین رنگ سبز نیز باعث ایجاد آرامش در مساجد و نمازخانه‌ها می‌شود.